Arta povestirii și teatrul. Recitalul, Formă și Conținut

Data și locul de desfășurare:

Duminică, 27 mai 2018, ora 11:00 / Sala Cinema, Facultatea de Teatru și Televiziune

Organizatori:

Facultatea de Teatru și Televiziune din Universitatea Babeș-Bolyai Cluj, în colaborare cu  rețeaua FEST (Federation of European Storytelling), beneficiară a unui program de finanțare NETWORK CREATIVE EUROPE, din partea Comisiei Europene precum și cu Clubul Crik-Crack Londra.

Corolar al unui atelier intensiv de creație dedicate artei povestirii, comunicării orale și traducerii tradițiilor în limbaj teatral, seminarul propune o interesantă abordare teoretică a fenomenului narațiunii, din punct de vedere al relației cu artei scenice a actorului, dar și din punct de vedere al relației cu societatea.

Program:

• “ORAL STORYTELLING IN SOCIETY TODAY – EXAMPLE OF GOOD PRACTICES IN NORWAY” / HEIDI DAHLSVEEN  – conf. univ., Faculty of Technology, Art and Design, Department of Aesthetics,  Oslo Metropolitan University, OsloMet
  • ”THE STORYTELLER AS POET, PRIEST, POLITICIAN AND PERFORMER” / HAGGARTY BEN  – directorul artistic al clubului Crick Crack Londra și profesor onorific de storytelling la Universitatea de Arte din Berlin (UDK) – www.benhaggarty.com
  • ”THE USE OF STORYTELLING EXERCISES IN THE ACTOR‘S TRAINING” / FILIP ODANGIU  – conf. univ.,  Departamentul Teatru, Facultatea de Teatru și Televiziune din Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj

Rezultatele atelierului de storytelling, prezentate de studenții de la specializarea Actorie (Anul 2, clasa Filip Odangiu &Sinko Ferenc)