Concursuri care substituie partial/total admiterea la facultate la nivel licenta

Departamentul de Teatru:

Pentru specializarea de studiu TEATROLOGIE, se organizează Concursul National ProScenium pentru liceeni. Castigatorii premiului I la sectiunile Dramaturgie, Publicistica teatrala, Scenaristica si publicistica de film au asigurata admiterea fara concurs la Teatrologie, respectiv Filmologie, daca sunt in clasele a XI sau a XII.

Departamentul de Cinematografie si Media:

Ofera 2 locuri pentru studenții de la Filmologie în cadrul aceluiași concurs.

Specializarea TEATROLOGIE

(Jurnalism teatral) (3 ani, cu frecvenţă) – linia de studiu: MAGHIARĂ

Câştigătorii olimpiadelor şcolare:

• Vor fi admişi cu nota 10 absolvenţii de liceu care au obţinut premiul întâi în unul din ultimii patru ani de studii, la faza naţională a olimpiadelor şcolare organizate de Ministerul Educaţiei Naţionale, la Limba şi literatura maghiară; Limbă străină; Istoria artei, Filozofie sau în alte discipline care aparţin unui domeniu artistic.
  • Candidaţii olimpici nu pot fi înscrişi decât dacă depun la sediul facultăţii, până la afişarea rezultatelor provizorii, diploma de premiant la olimpiadă, în original.