Dincolo de ecran: Scenariul & Regia

Vă invităm să participați la evenimentul: Dincolo de ecran:  Scenariul & Regia, organizat de departamentul de Cinematografie și Media al Facultății de Teatru și Televiziune.

Studenții din anul II de la Filmologie și CFM (Cinematografie, Fotografie, Media) vor prezenta prin expuneri dinamice elementele ce stau la baza procesului de creație al unui text dedicat ecranului (scenariu), precum și felul în care regia conferă formă materială cuvântului și context vizual ideilor scenaristice.

De asemenea, vor fi prezentate și interviuri realizate de studenți cu scenariști și regizori consacrați, exemple de filme realizate de studenți precum și discuții și dezbateri despre cinema și media din Romania și Republica Moldova.

• Data: 21 noiembrie 2017
  • Ora: 12:00
  • Locul: Biblioteca “Octavian Goga“ (Calea Dorobanților 104)
  • Parteneri: Biblioteca Judeţeană “Octavian Goga”, Cluj-Napoca, Biblioteca Municipală “B.P. Hașdeu”, Chișinău
  • Studenți implicați în proiect: Filmologie: Claudia Alexandru, Daniel Rusu Bolindeț, Florin Hampu, Delia Potoroacă, Andrei Vătăjelu; CFM: Adrian Crăciunoiu, Alexandra Cincea, Alexandru Nagy; Master: Sandra Rad.
  • Coordonatori : asist. univ. dr. Mihaiela Ilea, lect. univ. dr. Nicoleta Ileana Sălcudean

Vă așteptăm!