“Mica Mahmureală” de la Cluj

Sergiu Timar, tânărul regizor ce a absolvit în iunie secţia de regie de la UBB Cluj şi a avut curajul să facă o „Mică Mahmureală” la gala CineMedia, m-a căutat pe internet să-mi dea detalii despre realizarea scurtmetrajului său, după ce am scris articolul în care povesteam cum a fost la gala studenţească- “Ţineţi aproape unii de alţii, e singurul lucru care vă poate salva” – sfatul lui Tudor Giurgiu pentru absolvenţii de cinematografie.

Scriam în acel articol că “Mica Mahmureală”, comedia de scurtmetraj regizată de Sergiu Timar, a fost cel mai “hollywoodian” proiect al vreunui absolvent din acest an şi a fost produs trecând peste regulile impuse de facultate. În distribuţie au fost Radu Lărgeanu (care a putut fi văzut şi anul acesta la TIFF în scurtmetrajul “Caseta nr. 4 Alexandra” în rolul unui violator), Elena Ivanca (“Superman, Spiderman sau Batman”‘r. Tudor Giurgiu, “Chefu” r. Adrian Sitaru), Ilie Aurelian Giurgiu, Veronica Cenan, Patricia Brad. Pentru filmarea de exterior, într-o maşină care e transportată pe o rampă prin oraş, aşa cum se face pentru a putea reda depalsasarea unui automobil, studentul nu a primit aprobare de la direcţiune. Directoarea Departamentului Cinematografie şi Media, Rodica Mocanu, a mărturisit la gală că atunci când a primit propunerea să aprobe producţia a decis să nu semneze de teama unor accidente rutiere de care apoi ar fi fost responsabilă, dar tot ea a salutat reuşita filmului şi i-a îndemnat pe absolvenţi: “Păstraţi o doză de nebunie!“

Citeste continuarea pe cinemarx.ro