“Refractara” la Cluj Shorts VI

Filmul documentar de scurt-metraj Refractara va fi proiectat în cadrul festivalului de film Cluj Shorts în data de 26 aprilie, în calupul de filme de la ora 17.

Sinopsis:

În fosta fabrică de cărămidă Refractara, o restrânsă comunitate de muncitori își împărtășește povestea de viață în preajma dispariției meseriei.

Filmul a fost realizat în cadrul programului de master Documentary Filmmaking de la Facultatea de Teatru şi Televiziune, UBB Cluj, de către Ioana Trifu, Maria Cinar-Jiga, Andreea Elena Știliuc și Mircea Albutiu, cu îndrumarea profesorilor Rodica Mocan și Dan Curean.

Vă invităm cu drag să vizionați filmul! O parte din realizatori vor fi prezenți la proiecție pentru Q&A. Filmul va fi subtitrat în engleză.

Translate »