Școala de Vară Dramaturgia cotidianului

Viitori teatrologi și filmologi, pregătiți în Școala de Vară Dramaturgia cotidianului

Peste 25 de elevi și studenți pasionați de teatru și film se află în aceste zile în Școala de Vară Dramaturgia cotidianului, organizată de Facultatea de Teatru și Televiziune, la Baru-Mare, în baza Universității Babeș-Bolyai.

Viitori filmologi și teatrologi se pregătesc în cadrul atelierelor de dramaturgie, scenaristică și publicistică de teatru și de film, alături de cadre didactice și studenți din facultate, fiecare având ca țintă atât proiecte artistice individuale, cât și colective. Serile de vizionare de teatru și de film și dezbaterile completează programul celor zece zile de tabără.

Ziua de sâmbătă, 14 iulie, este dedicată realizării unui film de scurtmetraj, bazat pe un scenariu scris de participanți, provocarea fiind cea de a viziona varianta finală în mai puțin de 24 de ore de la începutul producției.

Școala de vară Dramaturgia cotidianului se află la cea de-a paisprezecea ediție, iar în acest an este sprijinită de Ministerul Educației Naționale.