Sesiunea de comuncări științifice a studenților

I. Departamentul de Teatru — secția română

Modul I: „Analiză şi cercetare ştiinţifică” – nivel licență

• Morgenstern Eva Leah Cabiria, anul I, Actorie – PUNCTAJ – 9,50; Titlul lucrării: Problematica atenției scenice pentru actorul de teatru (coordonator: conf. dr. Ștefana Pop-Curșeu)
  • Ioniță Dragoș, anul I, Actorie – PUNCTAJ – 9,00; Titlul lucrării: Psihologia faimei – ascensiunea și decăderea artistului (coordonator: lector dr. Anca Hațiegan)

Juriul: prof. dr. habil. Laura Pavel-Teutișan, lector dr. Anca Hațiegan

II. Departamentul Cinematografie – Media — secția română

Modul I: „Analiză şi cercetare ştiinţifică” – nivel licență

• Dincă Ileana-Ariana, Filmologie, an III – PUNCTAJ – 9,66; Titlul lucrării: Horror vs Science Fiction (coordonator: lect. univ. dr. Andrei Simuț)
  • Dance Bogdan, Filmologie, anul III – PUNCTAJ – 9,33; Titlul lucrării: Cyberpunk-ul și Blade Runner (coordonator lect.univ.dr. Andrei Simuţ)

Modul I: „Analiză şi cercetare ştiinţifică” – nivel master

• Cioraneanu Cristian Marian, Documentary Filmmaking, an I – PUNCTAJ – 9,00; Titlul lucrării: Viața în concepția realistă a relație dintre om si natura salbatică: O abordare a trei documentare realizate de regizorul Werner Herzog (coordonator lect. univ. dr. Claudiu Turcuș)

Modulul II: ”Abordare critică a unei creații proprii” – nivel licență

• Dance Bogdan (împreună cu Cosmin Popa), Filmologie, an III  – PUNCTAJ: 9,66, Titul proiectului: Screen Misfits – o abordare critică neobișnuită (coordonator: asist. univ. Mihaiela Ilea)
  • Crăciunoiu Adrian-Mihai (împreună cu  Adelina-Laura Bulibașa, Lucian Matei, Adrian Ganea, Alexandra Sucioaia, Raul Stan & Co), CFM II – PUNCTAJ: 9,33, Titlul proiectului: E-Lastic Garden (coordonator: Klaus Obermaier)

Modulul II: ”Abordare critică a unei creații proprii” – nivel master

• Bulibașa Adelina-Laura, Master Multimedia Interactiva, an I (în colaborare cu Bogdan Olaru, Lucian Matei, Adrian Ganea, Alexandra Sucioaia), Master Multimedia, an I – PUNCTAJ: 9,66; Titlul proiectului: Interacțiuni Subterane (coordonator: conf. univ. dr. Rodica Mocan, Klaus Obermaier)
  • Ciorăneanu Cristian Marian, Documentary Filmmaking, an I  – PUNCTAJ: 9,00; Titlul proiectului: Soldatul (coordinator: lect. univ. dr. Dan Curean)

Juriul: asist. univ. dr. Mihaiela Ilea, lect. univ. dr. Andrei Simuț, lect. univ. dr. Nicoleta Sălcudean

III. Departamentul de Teatru – secția maghiară

Modulul I : ”Analiză și cercetare științifică” / Tudományos elemzés és kutatás

• SZACSVAI István, anul II. év, actorie / színművészet – PUNCTAJ: 8,66; Titlul lucrării / A dolgozat címe: 56 06 / őrült lélek vert hadak – Mohácsi János rendezéséről (coordonator / dolgozat vezető: lect. dr. Tompa Andrea, adjunktus)
  • POLGÁR Kristóf, anul II. év, actorie / színművészet – PUNCTAJ: 8,00; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Múltfeldolgozás Pintér Béla: Kaisers TV, Ungarn  (coordonator / dolgozat vezető: lect. dr. Tompa Andrea, adjunktus)

IV. DEPARTAMENTUL CINEMATOGRAFIE – MEDIA – secția maghiară

Modulul I. Modul : ”Analiză și cercetare științifică” / Tudományos elemzés és kutatás

• SZITAI Eszter, anul I. év – PUNCTAJ: 9,66; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Utópia, disztópia és heterotópia a posztmodern sorozatok kontextusában (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • HOTYA-SZEGI Enikő, anul I. év – PUNCTAJ: 9,33; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Kutyafog a “görög bizarrhullámban” (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • VARGA Norbert, anul III. év – PUNCTAJ: 9,00; Titlul lucrării / A dolgozat címe: A román újhullám képi világa (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)

Modulul II: ”Abordare critică a unei creații proprii”/ A saját alkotás kritikai megközelítése

• NAGY László, anul I. év – PUNCTAJ: 9,66; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Támpontok-Egy elszigetelt roma közösség mindennapjai (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • POGONYI Hunor, NAGY László, GÁL MÁRK, anul I. év – PUNCTAJ: 9,33; Titlul lucrării / A dolgozat címe: #Blackout-Áramszünet (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • HAJDU Beáta, anul I. év -PUNCTAJ: 9,00; Titlul lucrării / A dolgozat címe: A reklámok hatalm (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • GÁL Adorján, anul I. év – PUNCTAJ: 8,66; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Kolozsvár, divat és kapuk (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • DÁNIEL Helga, SZITAI Eszter, anul I. év – PUNCTAJ: 8,33; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Gyerekjáték (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)
  • TÖRÖK DANI Renáta, anul II. év – PUNCTAJ: 8,00; Titlul lucrării / A dolgozat címe: Testvérpárbaj (coordonator / dolgozat vezető: lect. univ. dr. Bátori Anna, adjunktus)

Juriul / Zsűri: lect. univ. dr. Bréda Francisc, adjunktus, lect. univ. dr. Katona Zs. József, adjunktus, lect. univ. dr. Zsolt Karácsonyi, adjunktus. Rezervă / Póttag: lect. univ. dr. Anna Bátori, adjunktus