UBB la Fest New directors New films Festival, Portugalia 2015

3 filme ale studenţilor de la Cinematografie şi Media au fost prezentate în cadrul festivalului internaţional de film Fest New directors New films 2015 din Espinho, Portugalia, in secţiunea Nexxt Film Corner. Evenimentul de anul acesta s-a concentrat în jurul tinerilor regizori, prezenţi în număr mare atât în competiţie, pitching forum, cât şi în proiecţiile destinate şcolilor de film, printre care şi cea a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj. Studentele Ana Vîjdea şi Alessia Cremenescu, însoţite de lect. univ. dr. Daria Ioan, au luat parte la workshopuri şi masterclassuri de editare, regie şi producţie oferite în programul Training Ground, cu invitaţi precum Barney Pilling, Peter Weber, Fernando Trueba, Gareth Willey şi alţi invitaţi valoroşi din industria filmului. Autoportretul unei fete cuminţi, în regia Anei Lungu, filmul de lung metraj care a reprezentat România la Fest 2015, a stârnit admiraţie şi curiozitate în rândurile participanţilor occidentali. De asemenea, filmul documentar al Anei Vîjdea, The Light that Memory lends to Things, a fost foarte bine primit de public, care a manifestat un interes aparte pentru cinematografia românească în general şi pentru producţiile Facultăţii de Teatru şi Televiziune din Cluj.