Workshop de film cu Frederick Lewis

Timp de 6 zile, Frederick Lewis va susține cursuri practice și studii de caz pe scenarii și filme făcute de studenții din Ohio University, urmărind implicarea studenților Clujeni în proiectele studențești prezentate.

Începând de mâine, se fac preînscrieri în vederea organizării grupelor (la tehnicianul departamentului, Nelu Bentea, sala5)

Program:

March 8th, 43 room

• Afternoon Session (15.00): screening student work from Ohio University. Assign scene work from “Death of the Cool,” placing students in teams of 3-5.

March 9th

• Morning Session, 41 and 43 room (10-14):  Assign “Monhegan Light” editing assignment. Have students download raw footage to their own computers
  • Afternoon Session, 43 room (15-19):  Producing/Planning session to shoot scenes from “Death of the Cool.”
  • Evening Session, 43 room (19,30-  ):  Screen and discuss student made feature film “Trailerpark.”

March 10th

• Shoot “Death of the Cool” scene work

March 11th, 41 and 43 room

• Edit “Monhegan Light” scene work